Eholotes ar sānskatiem – Lowrance. Humminbird.

Eholotes ar sānskatiem – Lowrance. Humminbird.

Šajā rakstā mazliet apskatīšu sānskatu lasīšanas piemērus. Ko mēs tur redzam?

Vairumam makšķernieku nav noslēpums, ka zivis mīl slēpties – no gaismas, no straumes, no citām zivīm utt., bet makšķernieks cenšas atrast zivju slēptuves un izmānīt zivis no tām, provocējot zivju barošanās instinktus vai citas dziņas, kuras aicina zivi mānekli uzkost. Vēl interesantāk ir atrast citu makšķernieku neskartās zivju slēptuves  – vietas, kurās zivis uzvedas droši un agresīvi un tad mums ir “pēterlomi”.

Šo vietu meklēšanā lieliski palīgi ir eholotes ar sānskatiem. Šobrīd sākas aktīvā velcēšanas sezona uz rudens lielajām trofejām (būsim saprātīgi, un ēdīsim garšīgākās, mazās zivis, bet lielās laidīsim vaļā). Velcēšanas laiks ir ļoti pateicīgs ūdenstilpes izzināšanai, kartēšanai un analīzei, jo pārvietojamies mazos ātrumos un tad sānskati strādā ļoti precīzi. Sānskatu eholotes Latvijas ūdeņos ļauj mums sekot līdz pat 120m platai zemūdens bildei(atkarīgs no dziļuma un ūdens tīrības). Ražotāju parametri ir vēl iespaidīgāki, tomēr tālāk par 60m attālumā no laivas detalizācijas pakāpe stipri mazinās.

Tālāk par sānskatiem.

Humminbird to sauc par Side Imaging, bet Lowrance – par StructureScan. Abas šīs sistēmas darbojas gan 455, gan 800 kHz frekvencēs, no kurām 800 kHz ir precīzākas detaļas, bet šaurāks pārklājuma leņķis. Tālākās darbības ir signāla atstarošanās mērījumu apstrāde, kurā katrs no šiem brandiem iet savu ceļu un katram ir savi plusi.

Abas firmas eholotes- gan Lowrance, gan Humminbird rāda grunts nelīdzenumus un sastāvu pēc līdzīga principa – jo signāls “skaļāks”(labāk atstarojas), jo bilde spilgtāka. Tādējādi var labi atšķirt cietāku vai mīkstāku grunti arī 50m attālumā no laivas un šādas vietas var iemarķēt apmakšķerēšanai. Tāpat ir ar kantēm un reljefiem.

Ar zivīm ir savādāk.

Par Humminbird Side Imaging – regulējams ir gandrīz visi parametri, tomēr nepamet sajūta, ka ražotājs programmējot signāla atstarošanās attēlojumu ir pielietojis atsevišķu objektu spilgtināšanu. Savādāk ir grūti izprast kāpēc atsevišķu zivju izmērs eholotē mēdz sasniegt nogrimušas airu laivas kontūras izmērus 🙂 Lai nu kā – pie katras eholotes ir jāpierod. Humminbird lietoju kopš Humminbird 997 iznākšanas gadiem un esmu ļoti pieradis pie šī branda produktiem, tomēr uzsākot lietot Onix10 SI – secināju, ka daudz kas jāmācās no jauna(runa ir par niansēm sānskatu attēlošanā). Tomēr sānskatu kvalitāte jaunajam 14 kontaktu devējam ir izcili skaidra. Šai labajai lietai nāk līdzi savi trūkumi. Ļoti gaidu, ka Humminbird nāks klajā ar ONIX programmātūras atjauninājumiem, jo patreizējā versija noteikti prasās pēc grafiskiem un funkcionāliem uzlabojumiem, piemēram – laivas ikona kartē ir noformēta ļoti neizprotama, ir pagrūti izprast pareizu “parkošanos” izvēlētajās vietās. Pēc 4 mēnešu treniņiem – sāk sanākt 🙂 , bet – atgriežoties pie tēmas – sānskati – tur ONIXam viss ir ļoti labi, jaunais devējs rāda teicami. Savukārt – pārbaudot iespēju marķēt sānskatos redzamos objektus ar GPS atzīmēm – neprecizitātes ir ievērojamas.

Mazais Baltezers

 

Par Lowrance StructureScan – manuprāt – ražotājs ir izstrādājis programmatūru, kura rāda ļoti reālu bildi, viss mērogā, viss skaidrs, arī marķēšanās ir ļoti precīza. Kas ir svarīgi – Lowrance HDS GEN3 iekārtas strādā ļoti efektīvi, bez pauzēm, bez aiztures. Vēl viena īpašība, kuru noteikti vajadzētu uzslavēt Lowrance programmatūras izstrādātājiem ir automātiska bildes asuma regulēšana, kurā lietotājam praktiski nav vērts iejaukties, ja nu par dažiem %. Savienojot šīs īpašības ar bezmaksas kartogrāfijas iespējām Lowrance nešaubīgi ir vienkāršāks lietošanā un viegli izprotama iekārta. Turklāt – Lowrance 3D programmatūra ir jau ceļā pie mums, makšķerniekiem, un drīz testēsim arī tās sniegtās priekšrocības.

Lowrance HDS screenshot

Ar ko kuģosim – tas ir mūsu paši ziņā. Vai izvēlēsimies ķert zivis tur, kur kāds/kādi/daudzi jau tās ķer vai meklēsim savas interesantās super vietas – viss ir mūsu rokās. Atrast nogrimušu liellaivu ar lielu asaru bariem abos galos – tā ir gan trofeja, gan veiksme, gan jaunatklājēja prieks.Humminbird Onix SI GPSAtliek vien pievaldīt savus mednieka instinktus un paturēt tik dažas zivis ēdienreizei, atceramies, ka ar šīm iekārtām mēs kļūstam ļoti efektīvi makšķernieki. Ne asakas!

PS. Papildus konsultācijas un kvalitatīvas eholotes – mūsu klientiem garantētas!