Humminbird jaunumi, G2N un Mega chirp

Humminbird Helix Mega Imaging

Humminbird Helix Mega Imaging ir jauns termins, papētīsim tuvāk.

Ķert neredzamo. Tāds ir makšķernieka aicinājums. Izfunktierēt – kur tā zivs šobrīd varētu slēpties, zināt īstās vietas. Ķert īstajās vietās pareizajā laikā. Ķert veiksmīgi. Vai..?

Pēdējo gadu laikā copes elektronika attīstās milzu soļiem, ražotāji investē lielus līdzekļus tehnoloģiju attīstīšanā, savukārt patērētājiem izsekot viesiem jaunumiem kļūst aizvien grūtāk. Tie laiki, kad salīdzinājām ehološu ekrānu izmērus un cenas, lai izdarītu savu izvēli – tā ir stabila pagātne.  Lai kaut mazliet atvieglotu izvēli mūsu klientiem, savu jauno elektronisko copes palīgu meklējot, eholotes.lv seko visiem jaunumiem un arī šis raksts būs par tiem jaunumiem, kurus uzzinājām METS Trade izstādē Amsterdamā.  METS Trade ir ikgadēja izstāde un tajā piedalās vadošie pasaules ražotāji, izstādes galvenā tēma ir atpūtas kuģu un laivu aprīkojums, arī elektronikas ražotāji ir tur. Braucām, lai tiktos ar vadošo makšķerēšanas elektronikas vaļu – Humminbird un Lowrance tehnoloģiju izstrādātājiem, izpētījām abu jaunos produktus, programmatūras risinājumus un tehniskās nianses. Lai uzzinātu visas nianses par konkrētiem risinājumiem un to priekšrocībām, tikāmies ar šo kompāniju tehnisko inovāciju izstrādātājiem un attīstītājiem. Protams apskatījām arī pārējo ražotāju stendos izvietotos jaunumus un ar laivošanu saistītās inovācijas.

Ehološu  tehnoloģiju jomā izstādē visskaļāk sevi pieteica Humminbird Helix jaunā paaudze jeb G2. Iespaidīgs inovāciju birums, ļoti plaša jauno modeļu gamma un spilgti tehniskie risinājumi. Humminbird ir pirmais no makšķernieku ehološu ražotājiem, kurš skenēšanas frekvences sānskatiem un lejas skatiem ir ieviesis megahercu zonā. Ražotājs arī nekautrējas to izmantot savā mārketingā un sauc to par MEGA Imaging™. Demonstrācijās bija apskatāmi iespaidīgi rezultāti zemūdens objektu, grunts un zivju skenēšanas jomā.

Humminbird Helix Mega Imaging

 

Apskatīsim Humminbird jaunievedumus detalizētāk.

Kas ir jauns visiem G2(otrās paaudzes) Huminbird Helix? Kopumā – gandrīz visiem Helix G2 modeļiem tagad ir pieejams CHIRP sonārs visiem stariem, bet Helix 9., 10. un 12 SI G2N modeļiem ir jaunais Mega Chirp. Varētu smalki sākt uzskaitīt visas frekvences, bet tad šis raksts pārvērstos par lielu skaitļu un kilo-mega-hercu jūkli, tāpēc izvairīsimies no “parastā” DualBeam Chirp sonāra iztirzāšanas un pāriesim pie galvenā jaunuma – MEGA Imaging® risinājuma apskata.

 

 

Humminbird Helix Mega Imaging

Jaunums patiešām ir Mega jaunums, līdz šim neviens no ehološu ražotājiem makšķerniekiem nav piedāvājis šādās frekvencēs strādājošus aparātus. Mega Chirp nozīmē to, ka eholotes devējs strādā 1200 kHz jeb 1,2 MHz frekvenču zonā(+/- 50 kHz). Tas savukārt nozīmē intensīvāku signālu plūsmu, skaidrākas detaļas eholotes ekrānā. Daudzi makšķernieki pievērš uzmanību ekrānu izšķirtspējai, pikseļiem(iespējams, ka šis niķis ir pielipis no TV un telefonu mārketinga kampaņām), tomēr ehološu jomā šis nav izšķirošs parametrs. Kamēr eholotes ekrāns nepārsniedz 9 collas, attēli ir gana skaidri arī ar tradicionālu 800×480 pikseļu izšķirtspēju, jo sonāra dati, to apstrādes jaudas un programmatūra joprojām robežojas pie 2,5 collu jeb 63 mm lielu zemūdens objektu izšķirtspējas. Atgriežoties pie Mega Chirp – šajā tehnoloģijā skenētie attēli uz 12 collu ekrāna izskatās iespaidīgi, skaidri un ļoti kārdinoši.

 

 

Humminbird Helix Mega Imaging

Apskatīsim visas Helix G2 un G2N sērijas, mēģinot sistematizēt jaunumus.

Bez Chirp sonāra frekvencēm ir palikušas tikai 3 vienkāršākās Helix 5 Sonar G2, Helix 5 DI G2 un Helix 7 DI G2 eholotes, pārējie G2 modeļi ir ieguvuši pilnu CHIRP spektru, atbilstoši konfigurācijai un instalētajam devējam, ir pieejams arī SwitchFire rezīms sānskatiem(SI)  un lejas skatiem (DI).

Visi jaunie Helix G2 ar iebūvēto GPS ir aprīkoti ar kartēšanas programmatūru AutoChart Live. Izveido savas dziļumu kartes tiem ūdeņiem, kuru kartes nav pieejamas! Uzlabo pieejamās! Šie saukļi nav jauni. Jaunas ir iespējas veidot AutoChart Live pārklājumus, kuri uzrāda grunts blīvumu, cietību un veģetācijas klātbūtni zem ūdens. Abi šie parametri ir zivju klātbūtnes priekšnoteikumi praktiski visos ūdeņos un, prasmīgi lietoti, palīdzēs copi padarīt interesantāku. Atrodi interesantās vietas, atrodi zivis!

 

att-nr-4-ac-live_bh_veg

Nākamie jaunumi skar otrās paaudzes jaudīgāko daļu – Helix G2N eholotes.

Burts N nozīmē, ka iekārta ir aprīkota ar Ethernet pieslēguma atbalstu, kas savukārt nozīmē, ka šīs eholotes ir savienojamas savstarpēji, spēj vadīt MinnKota I-pilot LINK elektromotorus(par to funkcionalitāti skat zemāk). Burts N nozīmē, ka eholote ir aprīkota ar Blootooh, ka eholoti var savienot ar 360 grādu devēju vai pieslēgt dzinēja datu atspoguļojumu uz ekrāna un tagad šīs opcijas ir pieejamas jau sākot ar Humminbird Helix 7  sēriju. G2N eholotes spēj savienoties ar tālruni un uzrādīt gan īsziņas, gan zvanītāju, gan citus telefona datus. Šādi Humminbird cenšas atbrīvot mūsu laiku makšķerēšanai un veido vienotu Blootooth platformu visām iekārtām, kuras ražo Johnson Outdoors grupa(šo zīmoliu mātes kompānija). Cik katrs no mums šos jaunumus izmantos – paliek paša ziņā. Iespējas ir radītas.

Kas vēl? Klāt nāk jaunas ekrāna kombinācijas, piemēram – sānskata logi viens virs otra – risinājums nelielo ekrānu iedarbināšanai augstā izšķirtspējā. Tad vēl citas jaunas ekrāna skatu kombinācijas. Jāsaka kā ir – piedāvājums sānskatu ehološu segmentā kļuvis ļoti plašs un grūti aptverams vienā rakstā, tagad risinājumus jāmeklē piemērojoties konkrētā klienta vēlmēm un makšķerēšanas paradumiem.

Minn Kota elektromotoru jaunumi.

Pēc Johnson Outdoors kompānijas pārstāvju teiktā – Minn Kota ir izdarījusi lielu darbu, lai kļūtu labāka par patreizējo elektriski vadāmo GPS elektromotoru līderi. Papildus ieviests digitāls kompass, kurš informē motoru par laivas pozīcijas izmaiņām. Ražotājs esot pilnībā pārstrādājis Minn Kota algoritmu un tagad viss esot vienkārši super. Gaidām paraugus Latvijā!

Minn Kota Terrova

Jauno Terrovu ir daudz vieglāk izcelt no ūdens, jo to atvieglo atjautīgs risinājums ar plakanu atsperi, kas piestiprināts pie motora kājas.

Runājot par elektromotoru iespējām savienojumā ar Humminbird AutoChart Live kartēm – iespēju ir daudz un nu to kļūs vēl vairāk. Tagad varam riņķot ap sēkli, riņķot ap cietu/mīkstu vietu vai riņķot ap to noteiktā attālumā. Tagad to pašu varam darīt arī veģetācijas pārklājuma kartē. Iestatīt, ka lēni jāvirzās 10 metru attālumā no zemūdens zāļu malas Burtniekā – maija spiningotāja sapnis!

 

 

 

Minn Kota new rwmote

Minn Kota ir atjaunojusi arī motoru vadības pultis. I-pilot modifikācijas putij palielināts ekrāns un tagad tā ir aprīkota ar vienkāršām AA tipa baterijām. I-pilot LINK modeļa pults esot (izstādē parauga nebija) kļuvusi kompaktāka,  tai ir mazāk taustiņu un skārienjutīgs ekrāns, esot uzlabots arī darbības laiks no vienas uzlādes, bet barošanas vads tomēr atstās vecais. Kā pieminēšanas vērts jaunums ir tas, ka Minn Kota Terrova un Ulterra motori tagad ir aprīkoti ar Bluetooth(to izmantot arī papildus kompass, kas nepieciešams laivas pozicionēšanas uzlabošanai). Kāds vēl labums labums no Bluetooh? Ja mums nosēdusies pults baterija, tad vadību var aizstāt ar viedtālruni. Savienojums ar tālruni mums palīdzēs arī programmatūras atjaunošanas vajadzībām! Inovāciju rinda patiešām iespaidīga un plaši lietojama. Tikmēr eholotes.lv novērojumi liecina, ka vairums Latvijas makšķernieku GPS elektromotorus izmanto tikai kā elektroniskos enkurus.  Arī par šiem makšķerniekiem ir padomāts, jo Minn Kota tagad spēj “Džogot”, tas nozīmē – mainīt enkura pozīciju par 1.5 metriem norādītajā virzienā tikai ar vienas pogas piespiedienu. Tas taču ir ērti! Uzspied cik vajag un turpini copēt!

 

 

Laikā, kad Jūs lasāt šīs rindas – jaunā motora paraugs jau būs eholotes.lv rīcībā un testēsim to kopā ar jaunajiem Humminbird Helix G2N CHIRP un Mega CHIRP ehološu modeļiem. Lai aprakstītu visus jaunumus tikai  par Humminbird un Minn Kota, mums būtu nepieciešamas daudz garāks raksts. Varētu sākt analizēt jaunos sonāra devējus un frekvences, jaunums, kuri skar X-press menu sistēmu un cita smalkākas lietas, tomēr pāriesim pie arī pie citiem ehološu zīmoliem, jo arī tie bija izstādē.

Arī lielais valis – Lowrance – savus jaunumus spītīgi “tur ķešā”. Tāda ir Navico grupas politika. Tomēr aktīvi sekojot informācijai var noprast, ka arī Lowrance grupā gaidāmi papildinājumi. Kaut vai Simrad GO9 XSE TotalScan parādīšanās novembrī – ar 9 collu multi-touch ekrānu un veikala cenu tikai EUR 1571, ļauj noprast par tālāko virzību arī citās Navico zīmolu grupās. Apskatot nākamās sezonas jaunumus, secinājām, ka Lowrance attīstās ļoti vienmērīgi, stabili. Viena no lietām par kuru “ne” varam rakstīt bija atrodama Navionics kartogrāfijas giganta stendā un tā norādīja, ka drīzumā būs pieejama SonarChart Live kartogrāfijas tehnoloģija gan Lowrance HDS, gan Elite Ti sēriju eholotēm.

att-nr-7

Šo ehološu jaunumus plānojam apskatīt kādā no nākamajiem rakstiem par ehološu tehnoloģiju attīstību. Apskatījām arī Garmin un Raymarine stendus, bet nemanījām neko revolucionāru. Iespējams, ka arī šie ražotāji tur kādu interesantu lietu azotē. Atgriežoties pie redzētā – bija ļoti interesanti tikties ar cilvēkiem, kuru dzīve ir saistītas ar copes tehnoloģiju attīstību, arī viņi copē, kurš Amerikā, kurš Zviedrijā, bet arī viņi vairs nespēj iedomāties mūsdienīgu copi bez eholotes. Vai vadu jūklis laivā ir tas – kurp mēs ejam? Zivju vairāk  nepaliks un makšķernieku spēju efektivitātes pieauguma sacensības norisinās jau sen…

Tumšie rudens vakari daudziem ir nostalģisku pārdomu laiks. Tomēr  – ziemu gaidot – baudīsim vēlā rudens copi, izbaudīsim rudens trofeju medības, bet īpaši nepievilcīgos laika apstākļos ķersimies pie inventāra uzlabošanas plānošanas! Starp citu – eholotes izmantošana ziemā arī vairs nav modes lieta. Vienā no Latvijas dzidrajiem ezeriem lielo asaru speciālisti pērn krietni uzlaboja sekmes, izmantojot Praktik Er-6 PRO sniegtās priekšrocības. Staigā, urbj un meklē – kur apakšā ir pareizā kustība – un rūpīgāk piestrādā tajās vietās, pamaina rīkus, pakairina ar motilīti, pamaina spēli…

Ķert zivis, tur, kur tās ir, ir aizraujoša nodarbošanās. Tāds ir mūsu aicinājums, ķert neredzamo. Vai redzamo?

Humminbird Helix Mega Imaging – varētu būt liels solis mūsu izpratnes attīstībā. Ne asakas!