Mazbudžeta eholote – Praktik ER-6 PRO 2

Mazbudžeta eholote – Praktik ER-6 PRO 2

Visa mūsu dzīve ir saistīta ar gaidīšanu. Varbūt ne gluži burtisku, tomēr – visi mēs gaidām. Parasti  ko jaunu, ko labāku, ko savādāku. Un tomēr labāku. Jaunus piedzīvojumus, jaunas copes vietas, plānojam jaunu inventāru. Nez vai šo žurnālu lasa kāds, kurš nav izbaudījis gatavošanās prieku plānotajam copes braucienam vai to emocinālo nakts daļu, kad gulēt traucē satraucošais nākamās dienas copes vilinājums izmēģināt ko jaunu, kas laicīgi gādāts un domās izlolots.

Gan žibulējot plēsīgās zivis ar dažāda veida vizuļiem, gan meklējot mūsu ūdeņos miermīlgāko brekšu vai vimbu barus – eholote ir nozīmīgs palīgs. Vai mums pietiks meistarības pierunāt lielo plēsēju uz cīņu? Varbūt tā tur nemaz nav, bet varbūt šis jau pāris minūtes uzmanīgi vēro mānekļa izdarības un nespēj izšķirties par uzbrukumu? Varbūt plēsēju ir daudz vairāk kā viens? Copējot vienās un tajās pašās vietās līdakas un zandartus eholote palīdz atrast ne vienu vien smuku eksemplāru. Gadās, ka “lielais loms” konkrētajā vietā nodzīvo visu ziemu, gandrīz vienmēr atrādās konkrētā āliņģī, bet tomēr ir gana gudrs izvairīties no mūsu piedāvājumiem. Tāpat kā vecs, gudrs sams atnāk paskatīties uz kārtējo laivotāju, kurš kāro pacīnīties ar dzelmju izaicinājumiem.  Enerģiskiem makšķerniekiem noderīgas informācijas nevar būt par daudz praktiski nekad. Praktiski.

Praktik ER-6 PRO 2 un Praktik ER-6 PRO

Šis raksts būs par jauno Praktik ER-6 PRO 2 eholoti. Eholoti, kuru var ērti izmantot gan vasarā, gan ziemā. Praktik eholotes nav jauna copes lieta, bet jaunais PRO 2 modelis ir atsevišķa apskata vērts aparāts, jo Praktik eholote ir neatņemama manas copes sastāvdaļa ziemā dēļ tās kompaktuma, ērtības un precīzās informācijas. Vasarā gan ehološu ekrāni ir lielāki un krāsaināki, tomēr ziemā izvēlos tieši Praktik un šogad tas būs PRO 2.

Praktik ER-6 PRO jau sen ir ieguvis augstu novērtējumu tehniski advancētāko copmaņu vidū. Īpaši vērts uzsvērt tā precizitāti un ekonomisko raksturu. Pat aukstā ziemas dienā nav jāuztraucas par strāvas avota – vienas AA baterijas – spēju izturēt no rīta līdz vakaram, tik nevajadzētu sasaldēt strāvas avotu, kurš montējas eholotes devējā. Atstājiet devēju ūdenī, āliņģī vai turiet kabatā, siltumā un bēdu nezināsiet. Mīlīgākos laika apstākļos eholote spēj nostrādāt pat 180-220 att-nr2stundas ar vienu bateriju(atkarībā no baterijas veida), apgalvo ražotājs, bet ziemas spelgonī, izmanotojot kvalitatīvas Alkaline baterijas, Praktik strādā  līdz 100 stundām no vietas. Mani testi parāda, ka ziemā 3-4 copes visas dienas garumā nebūt nav maksimums, ko Praktik spēj paveikt “aci nepamirkšķinot”, un līdz koplektā iekļautās baterijas beigām vēl tālu, īsajai 2016. gada ziemai pietika ar vienu.

 

Praktik labās īpašības

Pirmkārt jau ir vērts pieminēt unikālo jūtīgumu, PRO 2 spēj sekot līdz mazas mormiškas kustībām līdz pat 20 m dziļumam un , protams, uzrādīs arī zivju klātbūtni. Praktik eholotei ir viena darbības frekvence, informāciju Praktik ER-6 PRO 2 atrāda ar 40 grādu plata konusa veida stara palīdzību un ražotājs apgalvo, ka zivis Praktik nebiedē. Man arī tā šķiet, jo copēt bez Praktik dodos tikai ļoti seklos ūdeņos uz pirmā ledus, tādos kā Engure vai Babīte. Tikko dziļāks par metru, tā eholote var līdzēt izprast konkrētās copes dienas scenārijus. Lai gan jāatzīst, ka esmu lietojis eholoti arī ļoti seklā ūdenī Lielupē, ķerot asarīšus ar “banāniņu”, ļoti azartiski un interesanti.nr4-vasara
znr-3-ziema

Dziļuma precizitāti +/- 1 cm pārbaudīt neesmu mēģinājis, jo arī +/- 10 cm būtu pilnīgi pietiekama precizitāte. PRO 2 versijai dziļuma rēķināšanas algoritms ir uzlabots un ir pilnīgāks kā PRO versijai. Jebkurā gadījumā mums jāatceras, ka dziļumu pie zemūdens kantīm eholote tāpat rēķinās kā vidējo no kopējā grunts pārklājuma, proti – jo stāvākas kantis, jo lielākā dziļumā, jo grūtāk noteikt īsto dziļumu tieši zem laivas vai āliņģa. Attēlā ir vērts pievērst uzmanību grunts attēlojumam eholotes logā, grunts biezums un blīvums atšķiras starp attēliem. Šie attēli labāk palīdz izprast aklās zonas, kurā eholote neredz. Šie attēli attiecas uz konusa staru eholotēm, praktiski visām, neatkarīgi no ražotāja.

nr-5-aklas-zonas

Papildus PRO 2 piedāvā dziļuma mērīšanas režīmu, kurā attēlots ne tikai dziļums konkrētā vietā, bet arī grunts pārklājuma apļa diametrs. Pārāk daudz tehnisku lietu? Jā. Tā sanāk, ka mazais Praktik PRO 2 ir ļoti advancēts aparāts. Tas ir saņēmis arī jaunu ekrānu, kurš aukstumā esot vēl veiklāks par iepriekšējo paaudzi. Ja godīgi, tad iepriekšējai nebija ne vainas, ļoti laba. Arī ekrāna izgaismojums kļuvis ekonomiskāks un brekšu copmaņiem naktīs būs mazāk jāuztraucas par barošanas elementa ilgmūžību.

Apskata vērts tehniskais risinājums ir digitāla grunts cietības attēlošana, kura mums palīdz labāk izprast grunts sastāvu. Skaitļi 1 līdz 5 apzīmē mīkstu, dūņainu grunts sastāvu, bet 15 līdz 20  kā cietu, blīvu. Jā, tieši blīvums, signāla atstarošanās ir tas, kas nosaka grunts bīlvuma rādījumu eholotē. Tas var jaukt galvu atsevišķās vietās, kur gliemju daudz.

FISH ID režīms, jeb “pīkstošās zivtiņas”.

Praktik ir FISH ID signāls, tomēr teiciens  “pīkstošās zivtiņas” ir radušās satiekoties ar citiem makšķerniem vasarā, kad sabrauc vairākas laivas kopā, bet viena laiva “pīkst”. Ir makšķernieki, kuriem šis režīms patīk un netraucē, tomēr aicinu to nelietot nevienā eholotē, ja skaidri un precīzi dati ir izvēlētā prioritāte. Arī Praktik ražotājs lietošanas instrukcijā nepārprotami raksta, ka zivju simboli  – tas ir vēl viens papildus algoritms eholotes programmatūrā, kurš zivu simbolus parādīs tikai tad, ja signāls atbildīs visiem algoritma kritērijiem. Tātad algoritms pa virsu algoritmam. Var šķēršļus attēlot par zivīm, bet zivis neatpazīt par zivīm. Šis nav tas gadījums, kad nomēri trīsreiz – ir precīzākais risinājums. Manuprāt – daudz informatīvākas ir līnijas ziemā vai arkas, ja eholote strādā kustībā uz laivas, jo to atrādīšanai darbinās tikai viens algoritms un iespējamā klūdiņa ir “divreiz” mazāka. Jo biezāka līnija(arka) – jo lielāka zivs. Lasot līnijas/arkas arī turpinām attīstīt savas eholotes lasīšanas iemaņas.

Regulējumi.

Protams, ka eholotes jūtība jāregulē atbilstoši situācijai(ķeram lielas vai mazas zivis, dziļumā vai seklumā, ar lieliem vai maziem mānekļiem utt) un to copes laikā izdarīt ir ļoti vienkārši. Tik vien kā piespiežam un turam eholotes ieslēgšanas pogu līdz izvēlētā jūtība ir uzstādīta. Praktik ER-6 PRO 2 jūtības skalas iedaļu skaits ir samazināts līdz 28 iedaļam iepriekšējo 56 iedaļu vietā. Loģiski un pamatoti, jo, manuprāt, arī šis regulējumu skaits vēl ir uz robežas starp daudz un par daudz. Papildus Praktik ER-6 PRO 2 var iestādīt vēlamo dziļumu skalu, regulēt ZOOM režīmu – 1, 2 vai 3 m, kas ļauj skaidri izšķirt sīkus mērķus arī lielos dziļumos.

Ir vēl daudzi citi regulējumi, kā, piemēram – Ziemas vai Vasaras režīms, traucējumu filtrs (FPO) ar 6 gradācijām, “tukšā zona” no 0,2 m līdz 2 m dziļumam. Tagad PRO 2 ir arī atmiņa uz iestatījumiem, proti, pēc barošnas elementa izņemšnas iekārta atceras, kas bija uzstādīts. Iepriekšējai PRO versijai pēc baterijas izņemšnas uzstādījumi bija jāatjauno.

Jāatzīst, ka Praktik ražotājs iet savu, unikālu attīstības ceļu un šīs eholotes tapšanā ir iesaistītie daudzie copmaņi palīdz eholoti pilnveidot, eholote kļūst ērtāk lietojama.

nr-6-aksesuari

Papildus eholotei Praktik piedāvā arī noderīgus aksesuārus – magnētisko stiprinājumu jostu, ērtu maciņu eholotes glabāšanai un pārvadāšanai kā arī speciāli izgatavotu stiprinājumu šis eholotes lietošanai laivās.

Ja runājam par plusiem, tad tad noteikti jāpiemin fakts, ražotājs ir ļoti atvērts ieteikumiem un nekautrējas atzīt savas kļūdiņas. Garantijas jautājumi, ja tādi atgadās, risinās praktiski zibenīgi, tomēr tos attiecinām vien uz tām eholotēm, kuras iegādātas pie officiāla Praktik ehološu izplatītāja Latvijā, eholotes.lv.

Nobeigumā – tīri mentāls sīkums, bet tomēr patīkami – jaunajai Praktik ER-6 PRO 2 eholotei komplektā jostiņa vairs nav Krievijas karoga krāsās, tagad tā ir praktiska, melna. Labi, vai ne? Ne asakas!