Eholotes 2021 – jaunumu apskats.

Eholotes 2021, paplašinās makšķernieku iespējas!

Mencu Cope 116

Mārtiņš Balodis, Eholotes.lv, Publikācija žurnālā LielalsLoms, papildināta ar svaigu informāciju

Ir lietas, kuras gadiem nemainās. Manā gadījumā nemainās fakts, ka makšķerēšana un interese par eholotēm ir kļuvusi par vienu, vienojošu hobiju kuram labprāt veltu ļoti daudz laika, enerģijas un līdzekļu. Diemžēl jāatzīst, ka šogad ir izpalikusi ikgadējā iespēja tikties ar pasaules vadošajiem speciālistiem Eiropas lielākajā Marine Electronics kopā sanākšanā, jo METS Trade Amsterdamā tika atcelts un notika virtuāli. Parasti šajās tikšanās reizēs izdevās izvilināt no attīstības vadītājiem arī kādu niansi un viedokli, kas ļauj labāk izprast produkta un zīmola virzību pirms iegūstam jaunāko aparatūru testiem. Šogad makšķernieku nākotnes iespēju analīze ir jābalsta lielā mērā uz interneta resursos pieejamo informāciju un samērā skopajiem ražotāju aprakstiem par jaunākajiem izstrādājumiem. Bet – izmantosim zināšanas  un mazliet intuīcijas, lai 2021. gada ainā rastu kopskatu.

Jāatzīst, ka iespējams šo to prognozēt arī no aprakstiem, ja uzmanīgi analizē skopo tehnisko informāciju un apvieno to ar pieredzi dažādu ehološu testos, tomēr prakse ir pierādījusi, ka pilnīgi objektīvu viedokli rada tikai un vienīgi personīgi jaunāko iekārtu testi uz ūdens. Neviens no ražotājiem nesniedz publisku informāciju par sīkām tehniskām ninasēm un mīnusiem, kuri mēdz sabojāt kopējo prieku par jauniegādāto aparatūru. Pasaules ūdeņi ir ļoti dažādi un mēs kā noieta tirgus esam ļoti niecīga pasaules ūdeņu daļa. Visi ražotāji sāsta savus mārketinga stāstus un veido sarežģītus izcilības raksturojumus jaunākajiem produktiem, tomēr mums mūsu ūdeņos ir gan sava prasību specifika, gan copes tradīcijas.

Ehološu piedāvājums ir kļuvis ļoti plašs tāpēc mēģināsim tās sagrupēt pēc pielietojuma un arī pēc cenu segmenta, jo laiks kad ehološu cena mainījās tikai pēc ekrāna izmēra ir pagātnē un izskatās, ka neatgriezeniski.

Vienkāršās eholotes, budžeta segments.

Šo aparātu attīstīšana norit daudz lēnāk kā iepriekšējos gadus. Budžeta klases eholotes varētu ierindot segmentā līdz 350 EUR. Pēc būtības šo ehološu vairāk nekļūst, šis ir segments, kuru mēdz izvēlēties makšķernieki ar vienkāršu interešu loku un prasībām.

Risinājumi tomēr mazliet atšķiras. Atšķiras frekvences, kurās strādā šīs eholotes, atšķiras kartogrāfijas iespējas, atšķiras signālu apstrādes kvalitāte un staru leņķi.

Ir daži klasiskie modeļi, kuri ir palikuši tirgū tāpēc, ka bija pionieri savās nišās. Piemēram Raymarine Dragonfly 4 – vairāk kā 6 gadus vecs modelis vai Lowrance Hook-4 ar HDI devēju. Raymarine gadījumā – daudziem patīk 350 kHz lejasskati, kuros var redzēt daudz zivis. Precizitātei nav nozīmes? Bet ieradums kopš tiem laikiem, kad ekrāni bija maziņi un dārgi – ir saglabājies. Šīs eholotes pluss ir tāds, ka citiem ražotājiem 350 kHz frekvences nav līdz ar ko arī nav “strīpošanās”, interferences starp eholotēm. Savukārt nu jau 5 gadus senajam Lowrance Hook-4 ir trumpis – LV kartes iespējamība budžeta segmentā pie sakarīgas ātrdarbības savietojumā ar kvalitatīviem sonāra datiem arī padara šo iekārtu ilgtspējīgu joprojām. Jaunākās Lowrance 4 collu displeja sērijās šī opcija vairs nav…

Jaunāko laiku modeļi parādās maz un vienīgie, kuri uz šī raksta tapšanas brīdi ir zināmi – tie ir Garmin Striker Vivid 4 CV un Vivid 5 CV. Arī šie nav pavisam īsti jaunumi, vairāk ir kā atjauninājumi Striker PLUS sērijai un galvenokārt atšķiras ar jaunu programmatūru iepriekšējā korpusa izskatā. Jaunas krāsu paletes lejasskatiem lauj labāk izprast attēlu, attēla kvalitāte uzlabota pateicoties signālu datu apstrādei. Kartogrāfija – aparāti aprīkoti ar GPS, varam tās zīmēt paši un kartes paliek tikai aparātā, tās nevar augšupielādēt citās ierīcēs. Atmiņas ietilpība – milzīga, pietiks visiem.

Mazie Aparāti, Kuru Vairāk Vairs Nekļūst.

Humminbird budžeta klases modeļi tā arī nav iekarojuši tik lielu popularitāti kā vidējās un premium klases aparāti, jo 4 collu ekrānu modeļiem bija ļoti šaurs konusa stars, bet 5 collu budžeta klases modeļus kā labus bija atklājuši tikai samu kvokošanas cienītāji dēl 60 grādu konusa stara 2D jeb tradicinālajā eholotē. Humminbird 5 sērijas eholotes vairs neattīsta jau 2 sezonas un nākamā būs trešā, kad izmaiņas budžeta klasē nav gaidāmas. Labi aparāti, GPS versija ir AutoChart iespējas, var ievietot dziļumu kartes, atpazīst Navionics kartes.

Lowrance Hook ceturtās un piektās sērijas eholotes arī nemainās, tās ir ļoti vienkāršas, atšķiras ar ekrāna izmēru un GPS pieejamību. Izvēloties jātceras, ka Lowrance Baltijas valodu pakas jāinstalē pirms eholotes iegādes, tāpēc par tojājautā pie iegādes.

Vēl šajā klasē ir jāpiemin pavisam vienkāršā, Krievijā ražotā Praktik eholote, kas mūsuprāt – ir labākā un ērtākā eholote copei no ledus. Galvenā tās priekšrocība ir viegli nomaināmais barošanas elements – AA baterija – kurš mierīgi iztur vairākas copes reizes. Pie mīnusiem varēt mēģināt “piekabināt” vadu starp devēju un mazo ekrānu, jo vadu mēdz bojāt ar mānekļu āķiem un krītošiem urbjiem, bet līdz pat 2020. gada pirmajam ledum decembra vidū neesmu atradis noko praktiskāku ziemas copei. Piedodiet “Bumbuļu” fani, man patīk Praktik 6M ar parastu, divkrāsainu ekrānu un vienu AA bateriju 5 copes reizēm 🙂 UN vads ir bouss – uz tā var uzliktt pludiņu, devējs vienmēr būs zem ledus un – tīra bilde.

Praktik 6m Ziemas Eholote Nr.1Abe605e1 70fc 4fae 9c17 02bacb07dbff

Budžeta sadaļas noslēgumā gribētu atvainoties, ka neapskatām ļoti smalki budžeta klases atšķirības un parametrus. Šī informācija ir pieejama internetā, produkta aprakstos, savukārt makšķerniekiem, kuriem ir nepieciešama palīdzība piemērotas eholotes izvēlei tieši viņa copes stilam – mēs strādājām veikalā un spējam Jums palīdzēt gan ar padomu, gan ar aparātiem, jo veikala atlikumos faktiski visas eholotes, kurām ir plašs lietotāju loks Latvijā, ir pieejamas nekavējoties. Mums ir zināšanas, prakse un pieredze šajā segmentā. Aparāti ir uz vietas. Daudz.

Bumbuļi – mētājamie, pārnēsajamie un citi “gadžeti”’ .

Kad cilvēks man jautā par jebkuru no “bumbuļiem” – vai tas būtu bumbuļu ēras aizsācējs Deeper, vai sekotāji Lowrance vai Praktik, vai visjaunākais segmenta dalībnieks – Garmin Striker Cast, man vienmēr ir pretjautājums. Vai copējat ar fīderi? Tas ir tāpēc, ka tieši šiem copmaņiem bumbuļi ir lielisks palīgs copē. Ar GPS modeļiem varam ātri sazīmēt tuvāko dziļumu karti, copējot sekot zivju klātbūtnei un kustībai. Jo bumbuļi, mūsuprāt, ir stacionāra copes veida eholote, lai gan ir makšķernieki, kuri tos izmanto arī copē no laivas.

Eholotes - Bumbuļi

Mazliet pamatošu šo viedokli – visi bumbuļi ir 90 gr smagi vai smagāki. To nogādāšanai ūdenī 20-30-50 m attālumā nepieciešams kāts ar atbilstošu testu un viedtālrunis vai planšete datu atrādīšanai. Noteikti jāizvērtē – vai un kā mēs gribam tik daudz paņemt līdz, kur novietosim un kā lietosim.

Spingotājs no krasta – OK, bumbulis der kāda ūdens izpētei, bet ne lietošanai copes laikā. Tāds man viedoklis, lai gan noteikti ir copmaņi ar savu pieredzi, kura var būt atšķirīga.

No laivas – ir gan lētāki, gan praktiskāki risinājumi ūdens dzīļu izpētei.

Bumbuļu plusi – kompakts, pieslēdzams pie viedtālruņa, daudz visādu sīku fīču, krāsains ekrāns.

Mīnusi – ierobežots darbības radiuss – bluetooth modeļiem līdz 30-40 m, Wifi – velk tālāk, bet jāatceras, ka šie ir parametri, kuri mainās no laika apstākļiem.

Liels mīnus – šie aparāti lieliski sēdina baterijas gan sev, gan ekrāniem, kas arī ir galvenais mīnuss to izmatošanai aukstos apstākļos, ziemas periodā. Vajadzēs powerbankas un nodarboties ar lādēšanu copes laikā.

Kopumā – šie aparāti šķiet lieliska dāvana makšķerniekam, tomēr iesakām vispirms pamatīgi iepazīties ar specifikāciju un reāliem testiem dabā. Ja Jums škiet, ka viedtelefonā FullHD ekrāns ir izšķirīga fīča – bumbuļi Jums der!

Pie mums var iegādāties visus bumbuļus, bet uz vietas prasti būs Deeper un Garmin StrikerCast. Lowrance iespējams tikai pasūtīt, jo ievērojamā svara dēļ mums nav īsti skaidrs šo bumbuļu pielietojums. Vilkt bumbuli aiz laivas ir OK labos laika apstākļos, bet laivā mums ir arī citi risinājumi, praktiskāki. Ir makšķernieki, kuri pa vasaru zīmē ar bumbuļiem dziļumu kartes, lai pēcāk tās izmantotu ziemas copē. Ļoti precīzas tās nebūs, bet noteikti labākas kā žurnālos vai senāko laiku internetā pieejamās kartēs, kurus izcelsme bieži vien rada jautājumus par izmanoto datu ieguves tehnoloģiju veidu.

Bumbuļu cenas parasti nepārsniedz 250 EUR un neredzam tām iespēju augt, jo konkurence segmentā pieaug, saasinās. Bumbuļi vairojas.

Eholotes 2021 – vidusklases aparāti.

Rakstot par šo klasi ir mazliet jāieskatās pagājušā gada situācijā ehološu jomā, proti – kvalitāte sākās no 1400 EUR, tā bija cena par Humminbird HELIX 9 MSI+ G3N ar HD izšķirtspējas ekrānu un visām makšķerniekam svarīgākajām fīčām. Šogad šīs eholotes nākamās, G4, paaudzes rekomendējamā mazumcena ir izaugusi līdz 1499 EUR un ar šo aparātu norobežosim šīs grupas augšu un sāksim no vienkāršākām eholotēm.

Šobrīd lētākā un vienkāršākā eholote vidus segmentā ir Garmin Striker Vivd 7 SV versija. Mazliet pamatošu viedokli.

Garmin Striker Vivid 9 Sv Pirmajos Testos

Cenu kategorijā 500 – 1500 eur ietilpst daudzas eholotes, tomēr liela daļa no tām, mūsuprāt, nekvalificējas Latvijas ūdeņiem, jo tās neatbalsta sānu skatus un/vai tām ekrāns ir mazāks par 7 collām(ekrāna diagionāles izmērs). Šobrīd mūsu viedtālruņi daudziem ir lielāki par 5 collu diagonāli un eholotes ekrānam noteikti ir jābūt gan lielākām, gan spilgtākam – kaut vai tāpēc, lai tur vispār varētu ko izšķirt ar neapbruņotu aci, kura neapmaldās kvadrātainos pikseļos. Šobrīd ražotāji turpina attīstīt ehološu modeļus no 7 collām uz augšu, bet arī tas, mūsuprāt, drīz būs pagātnes izmērs. Humminbird šogad 7 sēriju vairs neuzlaboja. Vai tas ir pareizi – laiks rādīs!

Tātad ejam no apakšas – Garmin Striker Vivid 7 un 9 SV – ļoti laba cenas un kvalitātes attiecība, ietver makšķerniekam svarīgo – ir sānskati, ir lejasskati, ir GPS kartogrāfija, ir savienojams ar interneta vidi caur Active Captain aplikāciju, ir 2D sonārs ar precīzu staru, ir 455/800 kHz frekvenču izvēles iespēja, iebūvētas visas popularākās pasaules valodas + latviešu un krievu. Cenas – zem 600/700 EUR ir ļoti labs balanss, labi aparāti.

Turpat blakus ar savām cenām ir Lowrance Hook Reveal ehološu sērija, bet mazliet dārgāka. Tas, mūsuprāt, ir OK, jo Lowrance TripleShot modeļiem ir iebūvēts MicroSD kartes slots, kas pieļauj tādas labas lietas kā dziļumu kartes nomu ārzemju braucienos vai arī kvalitatīvas Latvijas dziļumu kartes iegādei un lietošanai. Ar nelielām niansēm – šīs eholotes ir līdzīgas pēc funkcionalitātes. Par bildes kvalitāti un specifiskām niansēm, piemēram – kartogrāfiju zīmējot dziļumu kartes pašam, mēs smalkāk pastāstīsim veikalā, uz vietas. Eholote ir kvalitatīva un populāra, bet valodu paka – baltiešu vai krievu – līdz šim bija jāizvēlas pirms iegādes, kas apgrūtina vēlāko eholotēs pārdošanu pirms nākamajiem pirkumiem.

Eholote Lowrance Hook Reval 9 TripleShot

Kāpjot tālāk pa cenu kāpnēm satiekam Humminbird Helix 7 Mega SI G3 un G3N modeļus, kuri atšķiras ar pievienošanas iespēju Ethernet tīklam. Šīs eholotes atšķirība pret iepriekšējiem modeļiem ir  arī 1,2 Mega hercu frekvence sānskatos un lejas skatos, kas sniedz izcilu attēla kvalitāti sānskatos un ļoti precīzus lejas skatus. Daudzi lietotāji, kuri pieraduši pie zemākām frekvencēm, pirmajā laikā kritizē eholoti, jo tā ”nerāda zivis”. Jā, Mega frekvence ir ļoti precīza un mazās zivis nerāda gandrīz vispār, atšķirībā no Raymerine 350 kHz frekvences, kurā izšķirtspēja nav galvenais. Patiesība ir tāda, ka zivis Humminbird rāda, tikai atbilstoši zivs izmēram un mērogā uz ekrāna, precīzi. Tas ir tas stāsts par ekrāna izmēru un kāpēc ekrāni mēdz būt 12-16-19 collas lieli. Kartogrāfija ir Humminbird trumpis, jo lietotājs kartējot veido vienlaicīgi 3 dažādu mērījumu kartes – dziļums, grunts cietība un veģetācija, kas ļoti noder dažādos copes apstākļos. Šīm eholotēm jau ir iespējams pieslēgt papildaprīkojumu – kompasu, lai stāvošas laivas orientācija kartē uzrādās pareiza. NMEA2000 datu pielsēgums ir iespējams, elektromotoru var pievienot N versijām. Attiecīg arī cena jau sasniedz 850/950 EUR par vienību bez vai ar Ethernet funkcijām.

Zem 1000 EUR ietilpst arī Raymarine Element 7 un 9 sērijas eholotes ar sānskatiem, arī Mega frekvencē, kurām ir pieejama arī 3D sānskatu attēlojuma funkcija. Pieskaroties 3D tehnoloģijām – tās tomēr negūst vienotu makšķernieku atsaucību, jo praktiskā pielietojuma kvalitāte ir diskutabla. Arī šīs eholotes ir aprīkotas ar daudzam funkcijām, tai skaitā ar NMEA2000 pieslēguma iespēju, tomēr saprātīga budžeta kompasu, kurš kalibrētos tikai caur Raymerine – diemžēl nav piedāvājumā. Kā papildus arguments jāmin, ka testos Element sānskati Mega frekvencē “nevilka” pārāk tālu. Iespējams – dēļ šaurā sānskatu leņķa. It kā daudz par labu cenu, bet plānotā mazumcena šīm eholotēm bija daudz augstāka, bet nokritās faktiski uzreiz pēc aparātu nonākšanas tirdzniecībā.

Turpat, diapazonā ap 1000+ EUR ir arī Jaunā Lowrance Elite SF eholotes, kuras gan līdz šim nav izdevies notestēt, vjo gaidām šķidrāku ūdeni. Ši gada ziema testēšaans iespējas ierobežo. Pēc tehniskiem datiem spriežot – jauns aparāts ar visiem nepieciešamiem pieslēgmu veidiem un pilnu datu apmaiņu starp aparātiem. Skārienjūtīgs ekrāns – viena no divām vidusklases eholotēm ar šo opciju. Par sānskatiem, to efektivitāti 800 kHz frekvencē – iepriekšējiem modeļiem bilde bija OK, taču to baudāmu padarīt traucēja ekrāns ar zemo izšķirtspēju. Spriežot pēc pikseļiem – ekrāns nav mainījies, bet ceram uz labiem rezulātiem testos! Tāpat cerams, ka būs novērsti skārienjūtīgā ekrāna niķi, kuri Elite Ti eholotes vajāja kops HDS Gen-2 laikiem. Elite SF ir pirmā eholote no Elite sērijas, kura atbalsta Live sonāru tehnoloģiju, proti – redzam mānekli, zivi “dzīvajā”, un #ĶeramKoRedzam ir pieejams arī jau šajā klasē. Tiesa – Live devēja cena būs lielāka kā eholotes pirkuma vērtība. Eholotes pluss un mīnuss reizē ir kartogrāfija. Pluss – dziļumu kartes kvalitatīvā versijā šīm eholotēm ir pieejamas. Iepriekšējām Elite versijām vienkārša kartēšana uz ūdens bija diezgan “samuģīta” dēļ datu lietojamības, cerams, ka jaunākajā versijā šis mīnuss ir novērsts. Elite mēdza aizpildīt atmiņas karti ar nevajadzīgiem failiem un kartogrāfija “kārās”. Gaidām aparātus, testēsim uz ūdens, svarīgi, lai aparāts ir naudas vērts un ir sajūta, ka būs. Liels mīnuss – nav vairs 12 collu ekrāna, kuram ar Ethernet pieslēgumu vērtība rastos. Cenu diapazons ar komplektācijai ar devēju – 1150-1400 EUR ir advekvāts, Lowrnace cienītājiem jaunas iespējas.

Lowrance Elite SF - 2021. gada jaunums!

Turpat kur Elite SF, jā tieši tā pat cenu līmenī, ir arī Garmin Echomap 7 un 9 sērija UHD versijā.

Arī šīs eholotes ir ar skārienjūtīgu ekrānu un visiem pieslēgumiem. Garmin ir raksturīgi, ka iekārtas neniķojas vispār, jaudas rezerves ir lieliskas un visas funkcijas strādā perfekti un pārdomāti. Garmin mīnuss, kuru 2021. gadā izdosies novērst ir šobrīd vājie Latvijas iekšējo ūdeņu kartogrāfijas dati, bet tam pretī stāv liels pluss – Garmin Panoptix LiveScope tehnoloģijas iespēja. Garmin ir šīs tehnoloģijas flagmanis makšķerēšanas jomā ar 4 gadus pieredzi šīs tehnoloģijas attīstībā, bet par to raksta beigās. Garmin EchoMap pieejams ar 2 dažādiem sānskatu devējiem – GT54UHD un GT56UHD. Pēdējie testi ar 56-to devēju parādīja izcilu detaļu kvalitāti sānskatos, kuru mazliet bojā parastā ekrānu izšķirtspēja. Kolīdz ir iespēja salīdzināt ar HD ekrāniem – mūsu prasības pieaug. Lejasskati un tradicionālais 2D sonārs Garmin vienmēr ir bijis ļoti labs. Kartogrāfija – Garmin šeit ir ļoti demokrātisks – lietotājs izvēlas vai dati ir privāti vai publiski. Par datu apstrādi un glabāšanu naudu neprasa un nekad neprasīs. Publiskos datus var lejuplādēt jebkurš Active Captain aplikācijas lietotājs, tiesa – savai Garmin ierīcei. Lejplādētie dati ir izmantojami arī viedierīcē iespējojot navigāciju.

Eholote Humminbird Helix 9 Chirp Mega Si G3n 3

Un tā nonākam atkal pie Humminbird Helix 9 MSI+, bet jau modifikācijā G4N. Starp iepriekšējo paaudzi G3N un šo ir nelielas atšķirības. Šīs iekārtas testus jau esam veikuši un ir ļoti skaidrs, ka Humminbird negrasās nevienam atdot līdera pozīcijas sāskatu kvalitātē, gan tālumā, gan detaļās. Šo tehnoloģiju sadaļu Humminbird veic lieliski! Jaunais Helix vidusklasē ir pārstāvēts ar 2 aparātiem, jo Baltijas tirgū piedāvājam tikai sānskatu versijas, bet aparātus bez devējiem vai ar mazāk funkcijām var pasūtīt atsevišķi. Tātad pieejami ir divi – Helix 9 MSI+ G4N un Helix 8MSI+ G4N. Abiem aparātiem ir HD izšķirtspējas ekrāns, bet tas nav skārienjūtīgs. Cenu starpība starp šiem ir tikai 100 EUR un uzskatu, ka pie kopējās cenas tā viena colla ir vērtīgāka par 100 EUR un 8 collu aparātus piegādājam pēc pasūtījuma.

Kas ir absolūts jaunums Helix G4 eholotēs kopumā – tā ir iespēja pieslēgt NMEA2000 datu padevi bez papildus blokiem, ir pārveidota viena no Helix pieslēguma vietām, lai tur varētu pievienoties pat tiešo, tas atver iespējas palaist uz eholotes visus dzinēja datus, degvielas tilpnes un daudzus citus datus, kuri pieejami NMEA2000 formātā. Ja pagājuša sezonā lieliska kvalitāte sākās no Helix 9 MSI+  tad šajā ir ļoti līdzīgi. Humminbird arī ir izziņojis par Live sonāra izstrādi, kuru spēs atpazīt MSI+ klases eholotes. Veiktspēja ir uzlabota atbilstoši. Kartogrāfija ir, sānskati, lejasskati, 2D sonārs – izcili. Ja vēl TouchScreen būtu…. tad cena būtu jau kā Solix’am.

Nobeigumā par vidus klases eholotēm varētu teikt tā, ka šobrīd izlīdzinās aparātu kvalitāte gan sānskatos, gan funkcionalitātē, lai gan arī šo klasi vēl varētu dalīt divās daļas – līdz 1000 un virs. Ceru, ka izdevās iezīmēt galvenās īpašības, kuras raksturo šīs klases aparātus. Varētu vēl turpināt ar ehološu konektivitāti, datu apmaiņas detaļām un savienojamību ar GPS motoriem kā arī apskatīt ninases izvēlnes ērtībās, tomēr šo sadaļu atstāsim konsultācijām veikalā. Tagad, veigli ievelkot elpu, mēs leksim uz “augsto galu”, bet pēc tam meklēsim jaudu iedziļināties – vai gribam Premium?

Eholotes 2021 – “Augstais gals”, kurš vēl nav gals.

Runājot par augstā gala sākumu – tas sākas ar jau pieminētajiem Humminbird Helix, kurš šajā grupā piedalās ar 10-12-15 collu diagonāles eholotēm, bet ar faktiski vienām un tām pašām fīčām. Tas laika būtu viss par Humminbird Helix, bet tas ir tikai augstā gala sākums. Jo pārējie dalībnieki ir “niknāki”, spēj vairāk.

Šajā grupā viennozīmīgi piedalās arī Lowrance HDS Live, Humminbird Solix un Garmin EchoMap eholotes, tomēr EchoMap šeit jau saucās mazliet savādāk, klāt nāk vārdiņš ULTRA. Tas nozīmē HD izšķirtspēju ekrāniem. Un – jā – šeit visi spēlētāji ir HD kvalitātē un visi skārienjūtīgi un visi multi-touch un visi jaudīgi.

No mūsu testētajiem – Humminbird Helix, Lowrance HDS Live un EchoMap Ultra – par Helix mēs jau apskatījām un pievēršamies tām īpašībām, par kurām neesam vēl rakstījuši.

Eholote Lowrance Hds 12 Live Ar Devēju Un Lv Dzļumu Karti

Lowrance HDS Live – šajā grupā varētu klasificēt 9-12-16 collu modeļus, šiem modeļiem 21. gads nav vairs pirmā sezona. Vairums šos aparātus jau ir pētījuši, viss ir OK, viss labi, viss strādā. Nav Mega frekvences sānskatiem, bet ir labi attīstīta 800 kHz frekvence gan sānskatos, gan lejasskatos. Bilde ir ok un lasāma. Tradicionāli Lowrance zīmolam – ir viss un viss strādā. Aparāts pārbaudīts, “bagi”(Bug – angliski, kukainis, slengā – kļūda) novērsti. 9-niekam un 12/16-niekam procesori atšķiras. Lowrance ir plašs klientu loks, kas uzticīgi seko zīmolam un par to tiek atalgoti ar nemainīgi kvalitatīvu produktu. Bet kaut kā pietrūkst … Pērn Lowrance mēģināja iespraukties ar Live sonāra risinājumu, kurš, mūsuprāt, tomēr nebija konkurētspējīgs. Fani pirka, tirgotāji metās tirgot un reklamēt, bet šobrīd otreizējā tirgū šos devējus var iegādāties par puscenu vai pat lētāk. Manuprāt LiveSight bija pirmo Garmin Panoptix sonāru līmenī un kaut kam der tikai nelielos attālumos no laivas, zem laivas. Bet dzīve ir īsa un augstajā galā meklējam labāko. Ļoti ceram uz Lowrance izsludināto AtciveTarget devēju un reklāmas materiāli izskatās cerīgi. Esam to pasūtījuši un testēsim. Kopumā – kartogrāfija ir, atbalsta, zīmē, kartogrāfijā ir novērojama Lowrance vēlme iegūt lietotāju datus, kurus pēc tam izmanto maksas kartogrāfijā. Katrs dara kā vēlas. Lowrance aparāti manā laivā nav pēdējos 3 gadus un tam bija vairāki iemesli. Viens no tiem bija unikalitātes trūkums – viss ir, bet nav labākais nevienā no rakursiem. Mēs esam dažādi un dažādi ir mūsu lietotie aparāti. Lowrance ir ļoti universāls.

Solix 15 Mega Si+ G2 1

Humminbird Solix – 10-12-15 collu ekrāni – viennozīmigi bija līderi iepriekšējās sezonās ar sānskatu kvalitāti, fantastiskas distances attēli Mega kvalitātē un ļoti gaidām jauno G3 paaudzi. Ļoti ceram uz ātrdarbības uzlabojumiem, kas ir šo aparātu vienīgais mīnuss. Solix G1 paaudzei bija diezgan stabila “Laga”(ātrdarbības traucējumi), kad darbinājām Izvēlni un mainījām logus, otrajai paaudzei problēmas jau daudz paciešamākas un ļoti cerams, ka jaunākajai paaudzei būs uzlabojumi, kas padarīs Solix ātrdarbību līdzvērtīgu konkurentiem, jo tiem, savukārt, ir ko pacīnīties ar Solix sānskatu attēliem. Manā laivā Solix ir pēdējos 3 gadus, jo esmu gatavs pieciest aiztures ātrdarbībā dēl skaidrajiem sānu skatiem. Kaitina aparāta grūtības strādāt ar dalītājām kartēm ātrā gaitā, veikstspējas trūkums. Bija situācija Somijā, kad Solix netika galā ar Navionics kartēm divos logos vienlaicīgi, bet atkal – tie sānskati man šķiet tik labi un vienkāršā kartogrāfija, ar 3 slāņiem. Katram savs. Šis jau ir tas cenu segments, kur par lietotāja gaumi strīdēties vairs nav pieklājīgi. Ja G2 paaudze Mega kvalitātē un HD izšķirtspējā rādīja pt 50-60 m attālumā uz katru pusi no laivas, tad jaunākā saņemtā informācija uzrāda 25% pieaaugumu attālumā. Gribam?

Eholote Garmin ECHOMAP ULTRA 122SV | 010-02113-01 | eholotes.lv

Garmin EchoMap ULTRA – 10 un 12 collu ekrāni – līdz 2020. gada decembrim mūsu laivās galvenokārt bija kā Panoptix LiveScope displeji, jo Garminam trūka kvalitatīvas kartogrāfijas atbalsta Latvijas iekšējos ūdeņos un arī sānskati bija viasai viduvēji. Bezmaksas kartogrāfijas saturs ir un pilnveidojas, bet kvalitatīvs maksas saturs nebija pieejams. Tas šogad mainīsies. Pēdējie testi ar jauno GT56UHD devēju uzrādīja ļoti labus rezultātus un abas šīs lietas viennozīmīgi paceļ Garmin vienā līmenī ar konkurējošiem HDS Live un Solix/Helix modeļiem. īpaši tāpēc, ka Garmin Panoptix LiveSope devējam nekas vairs nav jāpierāda, izcili strādā gan tuvās, gan tālās distancēs.

Jāsaka kā ir – šajā grupā būtu jāatrodas arī Raymarine Axiom eholotēm, bet man nav atradies laika to ilglaicīgiem testiem, jo nav ienākusi nekāda informācija par Axiom uzlabojumiem. Ja godīgi , tad manuprāt Raymarine zīmols ir daudz vairāk “Boating” nekā “fishing”, tāds viedoklis man … Boating ir arī Simrad… Arī Garmin EchoMap un GPSMap aparāti ir “boating”. Pēdējie pieder pie Premium segmenta, kuram pieskarsimies nākamajā sadaļā. Mēs šeit apskatām un rakstām par “fishing” aparātiem.

Premium segments  jeb – es gribu labāko!

Gribēt labāko ir dabiski, par to nevajadzētu kautrēties nevienam, kurš labāko var atļauties. Sociālisma propgandētie vienlīdzības laiki ir pagājuši un, cerams, neatgriezīsies. Daudzi makšķernieki strādā ļoti daudz, lai hobijam, atpūtai varētu veltīt cik vēlas, netaupot līdzekļus. Šo segmentu pamazām sāk apgūt arī ehološu un citas copes elektronikas inventāra ražotāji, piedāvājot ļoti jaudīgus, funkconāli bagātus aparātus un to sistēmas. Labi aprīkotas copes laivas cena ir līdzīga luksusa automašīnas cenai un vislabākais šādās laivās – tikai gaumīgi iederas.

Vai vislabākais inventārs ķer vislielākās zivis? Visticamāk, ka nē, bet vislabākis inventārs tā īpašniekam sniedz baudu copēt, iespēju izbaudīt savu iespēju augļus, brīvo laiku pavadot ar augstākās raudzes aparatūru. Tātad – par Premium segmentu.

Eholotes Garmin Gpsmap 8416xsv

Garmin Gt56uhd Devējs Bide Testos Lielupē

Manupārt Premium segments šobrīd viennozīmīgi ir pieejams Garmin zīmolam. Premium visos parametros – veiktspējā, attēla kvalitātē, iespējamos pieslēgumos un kofigurāciju dažādībā, datu savienojumos un to stabilitātē. Lietojot Garmin GPSMAP 8412xsv pēdējos 2 gadus jau piezogas tāds velniņš, kurš dīda visu laivu pārveidot uz Garmin sistēmu, ielikt 2x 16 collas lielus ekrānus un vienkārši beigt laivā strādāt (atzīstu, ka cope man pēdējos gadus vairs neiztiek bez kautkādiem sīkumu vai uzlabojumu testiem gandrīz katrā copes reizē). Jo Garmin GPSMAP 84 sērija darbojas perfekti un tagad ir arī GT56UHD devējs ar super sānskatu bildi divreiz skaidrākā izšķirtspējā nekā Solix… Vilinoši. Bet mums ir vēl viens pretendents uz šo segmentu. Nākamā rindkopa būs par to.

Eholote Humminbird Apex 19 Mega Si+

Humminbird uz 2021. gada sezonu ir radījis Premium segmenta aparātu. Humminbird Apex. Izskatās kā Solix, bet nav Solix. Humminbird Apex ir visas tās pašas fīčas, kas ir Solix , bet ekrāna izšķirtspēja ir divriez lielāka un nāk klāt papildus pieslēgvietas – vēl viens Ethernet ports, vēl viens sonāra ports ar 1 Kw jaudu papildus 2 D devējam. Ekrānu izmēri no 13 līdz pat prātam laivā neaptveramām 19 collām, ļoti interesē ekrāna konfirgurācijas iespējas, jo ar šādu ekrānu – var iztikt arī ar vienu, vietas būtu jāpietiek visam! Hmmm… mēs tikko uzskaitījām visas Lowrance HDS lietas… OK, nav Full HD ekrāns, nav 19 colu versijas… Tā var aizfilozofēties … Šķirtnes robeža starp “Augsto galu”un “Premuim” nav ļoti skaidra. Arī cenu robeža saplūst. Bet iespēju iespējas šeit nav vērts uzskaitīt, jo var pieslēgt un saslēgt visu!

Premium segments sastāv no niansētiem produktiem un īpašniekam gaumes. Esam spējigi palīdzēt šajā segmentā gan ar padomu, gan kofigurāciju, gan uzstādīšanu. Izbaudīt advacētāko! Tur kaut kas ir!

Gandrīz viss, bet…

Un tā esam nonākuši līdz ļoti pretrunīgi vērtētei jaunumu daļai – Live sonāriem, kas – gribam mēs vai nē – ir ienākuši copes dzīvē un iet plašumā. Pretrunīgi tāpēc, ka ar Live sonāru palīdzību mēs ievērojami palielinām spiedinu uz trofejas izmēra zivīm, ciltsmātēm, kvalitatīvā genofonda uztrētājām – lielajām zivīm, kuras agrāk mēs mācējam noķert savādāk un daudz retāk.

Kad parādījās piemās eholotes, kas palīdzēja atrast zivis – pardādījās pirmie noliedzēji, proti, ka tā jau vairs nav īsta makšķerēšana, ja zina kur ir zivis. Tagad šie noliedzēji lieto “parastās” eholotes un apgalvo, ka noķert tās zivis, kuras redzam dzīvajā attēlā – vairs nav nekāda makšķerēšana. Progresu ar noliegšanu neapturēt. Un tāpēc – par tehnoloģijām, kuras ļauj mums uzzināt daudz vairāk par zivju uzvedību – LIVE SONĀRI.

Live grupas sonāri.

Sonāri, kuri strādā reāllaikā dod lielas priekšrocības prasmīgiem makšķerniekiem. Šie sonāri pēc būtības ir tālākā sānskatu/lejasskatu attīstība. Jaunākās tehnoloģijas un datu apstrādes ātrums jaunajiem aparātiem ļauj veidot precīzu staru kūļus multi frekvencēs un attēlot redzamo uz ekrāna. Ekrānā redzēt zivi, pareizi pasniegt mānekli un vērot zivs reakciju – pirms 5 gadiem mums par to pat domu nebija. Garmin Panoptix LiveScope lietoju 2 pilnas sezonas un turpinu krāt zināšanas par zivīm, to uzturēšanās vietām un uzvedību. Kopbilde un izpratne mainās!

Šogad piedalījāmies Eiropas līmeņa virtuālās sacensībās, kurās ieskaitē bija jāķer trīs līdakas, trīs zandarti un trīs asari. Pirmajā dienā tepat, pie Rīgas, ar 9 zivīm tikām pāri 600 cm robežai un tas bija lielā mērā pateicoties mākai pielietot modernās tehnoloģijas makšķerēšanā. Sacensības notika visā Eiropā vienlaicīgi, piedalījās vairāk kā 90 ekipāžas, mūsu atskaite par sacenībām ir šeit.

Img 0100 Eholotes.lv Team Photo

 

Kvalitatīvs sonārs skaidri parāda zivs atrašanās vietu attiecībā pret laivu un  dziļumu kurā zivs atrodas. Tālāk – arī makšķerniekam ir jāmāk zivi piemānīt. Lielās ir gudras!

Vēl vasarā bija pieejami tikai divu ražotāju produkti, no kuriem Garmin bija viennozīmīgs līderis ar LSV32 devēju. Lowrance LiveSight versija apmierināja tikai tos makšķerniekus, kuri zivis ķēra blakus vai zem laivas. Tikmēr Garmin Panoptix LiveScope savienojumā ar Garmin GPSMAP 8412xsv manā laivā pat pie ļoti zemām ūdens temperatūrām turpina rādīt perfekti skaidru bildi pat 30 m attālumā no laivas. Bildi, kurā saproti – vai zivs stāv pret laivu, prom no laivas vai paralēli laivai – un cik tā ir liela, vai kustās, kurp kustās…

Šajā sezonā Live sonāru kategorijā konkurence pastiprināsies, jo Humminbird un Lowrance ir izsludinājuši jaunus devējus, kuriem vajadzētu sastādīt konkurenci Garmin Panoptix LiveScope. Mūsu rīcībā ir nonācis Lowrance Active Target devējs, pirmie testi rāda, ka aparātu vajazdēs patestēt vaļejos ūdeņos, bet Lowrance lietotājiem pilnīgi noteikti tagad ir labs Live devējs, daudz labāks par iepriekšējo. Humminbird MegaLive devējs Latviju ieraudzīs labākajā gadījumā tikai martā, bet visticamāk – aprīlī. Tad testēsim arī šo. Kolīdz būsim testus veikuši – rezultātus publicēsim!

Mazliet par tehniskām lietām Live tehnoloģiju sakarā.

Lowrance Active Target devējs strādās caur Ethernet pieslēgumu un derēs HDS aparātu sērijai sākot no HDS Carbon paaudzes kā arī jaunajai Elite SF – pirmajai Elite sērija eholotei ar Ethernet rozeti. Iekārtai, līdzīgi kā Garmin Panoptix LiveScope, ir devējs un “Black box” (Melnas kaste), kurā notiek sonāra signāla ģenerēšana un apstrāde. Uzrādītais enerģijas patēriņš ir zemāks nekā Garmin Panoptix LiveScope. Vai jaunākās tehnoloģijas spēs apmānīt fiziku – redzēsim testos.

Humminbird MegaLive devējs arī strādās caur ethernet pieslēgumu un to varēs lietot sākot no Helix G3 paaudzes eholotēm kā arī G2vun G3 Solix aparātiem. Uz devēju būs 2 vadi – ethernet vads un barošanas kabelis. Šis ir risinājums, kurš nav redzēts konkurentiem. Pazīstot Humminbird sānskatu izcilo kvalitāti – ir vērts cerēt uz labu rezultātu. Pazīstot Lowrance pieredzi ar Live datu apstrādi eholotē – mazliet bažas māc par kvalitāi un ātrdarbību, jo nav zināms – vai datu apstrāde notiek devējā vai eholotē. Mūsu pieredze liek pagaidīt testus un tad objektīvam viedoklim par iespējām būs vieta sarunā.

Šis ir ļoti virspusējs 2021. gada sezonas ehološu apraksts. Sīks un detalizēts apraksts būtu grāmatas apmērā un žurnāla dažās lapās neietilptu. Tāds arī nav īsti vajadzīgs, jo pēc pus gada šādai grāmatai vairs nebūtu informatīvas vērtības šī brīža attīstības dinamikā.

Lai sabalansētu savu zivju meklēšanas komplektu laivā – mūsu ilggadīgā pieredze noderēs katram. Lai arī tirdzniecība klātienē šobrīd ir aizliegta Covid ierobežojumu dēļ – konsultācijas par aparatūru, laivu instalēšana un līdzīgas lietas joprojām ir legāls komunikācijas veids. Aicinām konsultēties pirms aparatūras iegādes ar mūsu speciālistiem! Mēs darām to ko mīlam un jēdzam!

Jaunā laivošanas sezona strauji tuvojas! Gaidām ciemos veikalā Eholotes.lv! Ne asakas!

 

1
Jūsu grozs
0