Iepazīsties – Tiemco!

Šis raksts ir par vienu no lielajiem Japāņu grandiem- Tiemco. Šis zīmols ir ļoti labi atpazīstams visā pasaulē, taču Latvijā par to ir dzirdējuši daudzi, taču praksē lietojuši tikai kaislīgākie spiningotāji. Tādēļ, līdz ar šī brenda pilnvērtīgu ienākšanu Latvijas tirgū, esmu nolēmis jūs iepazīstināt ar mānekļiem, ko piedāvā šis brends un to pielietojumu Latvijas copes apstākļos, kā arī nedaudz apskatīt kā izveidojies un ar ko tieši populārs kļuvis Tiemco.

Nedaudz vēstures.

Kā jau jeb kuram citam zīmolam, nedaudz papētīju tā vēsturi, ko īsumā atspoguļošu šai sadaļā. Tiemco LTD tika dibināts 1969. gada decembrī, Tokijā. Jau pašos pirmsākumos zīmols nodarbojās ar makšķerlietu izgatavošanu, pārdošanu un eksportu. Jau 1971. gadā uzņēmums kļuva par Fenwick, ASV ražoto spiningu,  pārstāvi Japānā. No 1973. gada sākās Tiemco iesaistīšanās mušiņmakšķerēšanas tehnikā, kļūstot par ekskluzīvu Orvis INC. Pārstāvi japānā un 1976. gadā atverot pirmo “TIEMCO Fly-fishing School” mušiņmakšķerēšanas skolu Japānā. Kļūstot par celmlauzi un iepazīstinot Japānas makšķerniekus ar šo tehniku. Turpmāk, zīmols strauji attīstījas divos galvenajos virzienos- mušiņmakšķerēšanā un basu spiningošanā. Šai rakstā vairāk apskatīšu tieši Basu sadaļu, jo būsim godīgi, par mušiņmakšķerēšanu stāstīt nebūšu īsti kompetents. No šī īsā apskata varam secināt, ka Tiemco ir zīmols ar lielu pieredzi un plašu piedāvājumu. Visu šo gadu laikā krātā pieredze iemiesojas jaunāko modeļu mānekļos un padara šo brendu par piemērotu kā ik dienas copei tā arī sporta makšķerēšanai.

Mānekļi.

Šo reiz apskatīšu tieši māenkļus, lai gan Tiemco piedāvājumā ir arī spiningi un citi makšķerēšanas piederumu, šoreiz fokuss būs tieši uz mānekļiem. Jo lielākā daļa Tiemco ražoto spiningu ir vairāk piemēroti specifiskajai Japāņu foreļu copei un mušiņmakšķerēšanai. Lai raksts būtu konstruktīvāks, sadlīšu mānekļus divās grupās- cietie mānekļi kā vobleri, šūpiņi utml. Un mīkstie mānekļi kas sastāvēs no dažādiem silikona mānekļiem kas paredzēti džigam, drop-šotam un citām pavadiņu sistēmām.

Cietie mānekļi:

Tiemco ir kļuvis slavens ar saviem krenkiem. Orģināli paredzēti basu spiningošanai, taču mūsu apstākļos tie ir piemēroti līdaku, zandartu un asaru spiningošanai un velcēšanai. Man personīgi aktīvā spiningošana ir sirdij tuvāka kā velcēšana, tādēļ vairāk varēšu komentēt tieši par šo mānekļu pielietojumu meklējot aktīvu plēsēju. Lai gan krenku pielietojums mūsu platuma grādos, daudziem makšķerniekiem, ir visai miglainais, tā ir ļoti aizraujoša tehnika, par kuru parunāsim plašāk, kādā no nākamajiem rakstiem, kur apskatīsim inventāru, kas nepieciešams lai veiksmīgi “krenkotu” Latvijā. Bet lielos vilcienos, šos mānekļus, atkarībā no to iegrimes, var lietot seklumos, vai uz dziļumu kantīm. Es dodu priekšroku tieši otrajam variantam. Bieži šāda tehnika ir daudz efektīvāka par džigu vai citām līdzīgām tehnikām. Mānekļa aktīvā vibrācija provocē plēsēju un ja esat vobleru piekritējs un vēleties lietot cietos māenkļus arī 4-5 m dziļumā, tad dziļie krenki ir pareizā izvēle.Tiemco Mad Pepper Magnum

Tiemco Fat Pepper FP – peldošs 75 mm garš un iespaidīgus 24.5 gr smags māneklis ar iegrimi līdz 3.8m. Māneklis izceļas ar sireālu metiena attālumu, ko nodrošina tā svars un tas ir īpaši piemērots ja nākas apstrādāt plašu akvatoriju. Kā piemēru varu minēt, ezerus ar sēkļiem, kur 4-4.5m dziļumā ir atrodama zāle. Vai lēzenas kantes upēs, kur laivu novietojam kantes lejas daļā- 7-8m dziļumā un metam uz seklumu. Māneklis vadīšanas laikā uzņems savu darba dziļumu, kas ideālā variantā saskan ar ūdenstilpnes reljefu. Uzreiz arī jāsaka ka aktīvs plēsējs mierīgi pacelsies 2-3 m pretī māenklim, reaģējot uz tā aktīvo vibrāciju. Es šādus mānekļus parasti vadu ar plašiem pievilcieniem un īsām pauzēm. Pvilcienus var animēt ar spininga kātu vai spoli, atkarībā no jūsu inventāra un ieradumiem. Tā kā māneklis ir peldošs tad situācijās kad māneklis sāk ķert zāli vai grunti varat ieturēt pāris sekunžu pauzi un atkal turpināt animāciju. Bieži tieši šāda vadīšana, kad māneklis periodiski pieskaras gruntij ir visefektīvākā.

Tiemco Fat Pepper Jr. peldošs 55mm garš un 9 gr smags māneklis. Šis ir viens no populārākajiem un bestselleriem MR (medium Drive) krenkiem Japānā. Mūsu apstākļos Fat Pepper Jr. ir piemērots asaru un zandartu ķeršanai ap zāļu malām un virs dažādām zemūdens struktūrām. Īpaši interesanti ir darboties ar šo mānekli saulrietā, siltos vasaras vakaros, kad zandarts pienāk pie zāļu malas baroties. Tad šis māneklis dod iespēju noķert pilnībā visa izmēra plēsējus un bieži starp zandartiem, mēdz izšaut arī iespaidīga izmēra asari.

Tiemco Fat Pepper Three 65 mm garš un 17 gr smags krenks ar 3 m dziļu iegrimi. Šim modelim ir ļoti specifiska spēle ko varu raksturot kā- haotiskas kustības ar ļoti stabilu kursu. Māneklis ne tikai vibrēs, bet plaši zvalstīsies ar visu korpusu. Orģināli šis māneklis ir paredzēts plēsēju meklēšanai plašā akvatorijā. UN ļoti ātri piesaistīs plēsēja uzmanību pie vienmērīgas vadīšanas vai klasiska stop&go.

Tiemco Mad Pepper Magnum MPM 80 mm garš un 24.5 gr smags krenks ar 5 m iegrimi un tālmešanas sistēmu. Šis modelis tirgū ir jau vairāk kā 10 gadus un pelnīti ieņēmis savu vietu Japānas top spiningotāju kastītēs. Tieši ar šo mānekli ir uzvarēti vairāki basu spiningošanas turnīri un šis ir uzskatāms par vienu no pasaulē labākajiem lielajiem, dziļajiem krenkiem! Māneklis izceļas ar ļoti smalku vibrāciju un mūsu apstākoļas tas ir universāls- līdaku, asaru un zandartu spiningošanai. Mānekli var izmantot arī velcēšanai, jo tas rada salīdzinoša mazas vibrācijas spininga spicē. Savdabīgs māneklis, bet ja vēlaties apgūt spiningošanu ar krenkiem, šis būtu viens no tiem mānekļiem ar ko sākt.

Vobleris Tiemco Critter Tackle Daikichi Crank 57f

Tiemco Daikichi Crank Bait Minamotogoro 57 mm garš un 14 gramus smags krenks ar iegrimi no 0.5 m! Šo modeli ir izstrādājis leģendārais Japāņu sporta spiningotājs Kouji Yoshida. Māneklis ir ļoti universāls ar savu iegrimi, jo atkarībā no spininga novietojuma pret ūdeni jums būs iespēja regulēt māenkļa iegrimi. Ar vertikāli paceltu spiningu to varēs novadīt arī 10 cm dziļumā un izmantot Latvijas seklajos piejūras ezeros. Māneklis būs piemērots asaru un līdaku spiningošanai un to var vadīt ar apātiski lēnu. Ļaujot plēsējam izšķirties par uzbrukumu.

Tiemco Daikichi Crank Bait 57 mm garš un 10 gramus smags krenks. Arī šo modeli izstrādāja Kouji Yoshida, paredzot ka to varēs vadīt ar vienmērīgu ietīšanu vai pat vieglu tviču. Mānekļa pateicīgā iegrime, līdz 1.5m ļaus to izmantot daudz dažādos apstākļos un dažādām plēsēju sugām. Taču pamatā, mūsu apstākļos, tas strādās asarim un zandrtam. Spilgtie UV krāsojumu būs īpaši piemēroti spiningošanai krēslā vai naktī.

* Daikichi japāņu valodā nozīmē liela veiksme.

Spintails Tiemco Critter Tackle Riot Blade

Tiemco Riot Blade tail spin jig tipa māneklis kurš pieemajs trīs dažādos izmēros 5 gr un 20 mm; 9 gr un 2.5 mm; 14 gr un 30 mm. Šis māneklis ieguva  Eftex 2019 gada balvu par ‘’labāko jauno produktu’’ metāla māenkļu kategorijā. Māneklis aprīkots ar vienu trīsžubura āķi, bet tā orģinalitāti atrodama tieši divos metāla aizsargos, kas novietoti mānekļa galvas daļā. Šie aizsargi pasargā mānekli no aizķeršanās aiz akmeņiem vai nogrimušiem kokiem, un ļauj spiningotājam piekļūt vietām kur citi mānekļi netiek. Īpaši izstrādāta arī mānekļa aizmugures daļa, kur iebūvētais griezuli nodrošina maksimālu rotiņa lapas griešanos. Īpaši jāizceļ arī attālums kādā var aizmest šo mazo mānekli. Padarot to par piemērotu visdažādāko zivju spiningošanai- asarim, mežavimbai, sapalam, zandartam un pat forelei. Ja pamatā spiningojat no krasta, šis ir must have māneklis jūsu arsenālā.

Vobleris Tiemco Imeru 50s

Tiemco Imeru 50S – 50 mm garš un 4 gramus smags lēni grimstoš vobleris paredzēts foreļu spiningošanai vidējā un stiprā straumē. Mānekļa astes daļā ievietots speciāls atsvars kas nodrošina iespēju to iemest precīzi un tālu, tai pat laikā ļaujot mānekli vadīt ar vieglu tviču vai vienkāršu ietīšanu. Ražotājs rekomendē šo modeli izmantot ātrai zivju meklēšanai vidējā straumē. Mānekļa labā atsaucība uz spininga kustībām ļauj variēt ar tā vadīšanas dziļumu un spēlēs plašumu, ļaujot to piemērot visiem spiningošanas apstākļiem.

Vobleris Tiemco Laks 50s

Tiemco Lux 60S 60 mm garš, 5.8 gr smags, grimstošs vobleris. Māneklis īpaši izstrādāts spiningošanai straumē un pārbaudīts dažādos apstākļos. Māneklis izceļas ar ļoti agresīvu spēli pat lēnā straumē. Māneklim ir izteikts rolling action, un tā vizuālo efektu pastiprinās tā platā sānu kontūra. Mānklis ir piemērots kā foreļu tā lašu un taimiņu spiningošanai Latvijā un Skandināvijā. Interesanti, ka ražotājs piedāvā nomainīt orģinālos #10 izmēra trīsžuburus uz #12 vai pat vienžubura āķiem, lai pastiprinātu mānekļa spēli lēnā straumē. Vai tieši pretēji izmantot #8 trīsžuburus, lai tas labāk turētu straumi, ja tā ir spēcīga. Šo modeli noteikti notestēsim tiklīdz sāksies lašu sezona Latvijā.

Vobleri Tiemco Sumari

Tiemco Sumari MR 88FLai gan Sumari sērijā ietilpst vairāki modeļi, to forma atkarībā no izmēra var drastiski mainīties. Konkrēti 88 MR ir 88mm garš un 10 gramus smags, peldošs minnow tipa vobleris ar iebūvētu tālmetiena sistēmu. Māneklis izstrādāts kā straumei tā arī bez straumes apstākļiem. Orģināli paredzēts Cherry Salmon spiningošanai, Latvijā to varēs izmantot kā lašu, taimiņu spiningošanai tā arī līdaku un asaru tvičam seklumos. Mānekļa iegrime ir universāla- līdz 1m. Padarot to piemērotu dažādiem apstākļiem un ūdenstilpnēm. Ar nepacietību gaidu šo modeli lai notestētu kā lāsu sezonā tā pavasarī ķerot līdakas virs jaunajām zālēm. Ļoti daudzsološ modelis!

Tiemco Sumari MD 90F– Pavisam savādākas formas vobleris ar lielu mēli. Paredzēts spiningošanai straumē. Ražotājs īpaši padomājis, lai vobleris atgūtu savu spēli, ja tas uzsit pa grunti vai kādu ķērāju. Šis ir īpaši svarīgi lašu un taimiņu spiningošanā. Voblera iegrime ir ap 1.5m kas padara to piemērotu visām Latvijas lašupēm un domāju ka šogad lielu uzsvaru savā arsenālā likšu tieši uz šo modeli. Jāatzīmē arī voblerī iebūvētā tālmetiena sistēma, kas ļaus piekļūt vietām kur ar citiem vobleriem klāt tikt nevar.

Tiemco Sumari 90 Deep– 90 mm vobleris ar iegrimi līdz 2 m. šis modelis paredzēts īpaši tāliem metieniem un spiningošanai lielās upēs. Un savu potenciāli labāko spēli sasniegs tieši stiprā straumē, kur vobleris ne tikai spēcīgi vibrēs bet tā korpusam būs izteikts rolling action, piesaistot plēsēja uzmanību.  Māneklis paredzēts lokālu bedru un citu padziļinājumu apmakšķerēšanai.

Tiemco Sumari 110Fšis ir jau ierastas formas minnow tipa māneklis. Mūsu apstākļos māneklis būs paredzēts līdaku spiningošanai seklajos ezeros. Māneklim ir tikai 40 cm iegrime padarot to par universālu vobleri Latvijas seklajiem ezeriem. Vobleris būs ātri uzpeldošs ļaujot spēlēt ar tā iegrimi variējot ar paužu garumu starp tviču. Ļoti interesants vobleris ar milzīgu potenciālu Latvijā.

Šūpiņš Tiemco Lightning Wobbler Lw

Tiemco Lightining Wobbler–  Lai jūs nemāna nosaukums, šoreiz runa ir par šūpiņu. Par šūpiņu kas paredzēts spēcīgai un vidēji spēcīgai straumei. Šis modelis pieejams 9 izmēros: 3.5 gr – 39mm; 4.4 gr – 39 mm; 5 gr – 47 mm; 7 gr – 56 mm; 7.2 gr – 47 mm; 9.8 gr – 56mm; 10 gr – 63 mm; 14 gr – 63mm un 18 gr 63mm. Šoreiz vairāk parunāšu tieši par smagākajiem 10, 14 un 18 gr modeļiem, kas būs piemēroti lašu un taimiņu spiningošanai Latvijā. Mazākie modeļi ir paredzēti foreļu ķeršanai, kas Latvijā diemžēl nav tik populāra tehnika. Šis modelis izgatavots pēc Tiemco  “Taper Blade Design” metodes , kas ir unikāla metode, jo regulē šūpiņa korpusa biezumu no glavas daļas un astes daļu, pakāpeniski palielinot tā biezumu. Tā nodrošina maksimālu metiena attālumu, un nodrošina mānekļa spēli arī pie pavisam mazas straumes. Tāpat jāmin arī plašā krāsu gamma, kas ļauj izvēlēties, mūsu apstākļiem ierastos spilgtos krāsojumus. Šis būs lielisks papildinājums arsenālā visiem lašu un taimiņu matadoriem. Kā arī tiem kas dod priekšroku spiningošanai ar jau ierastajiem bleķiem.

Tālāk turpināsim ar silikona mānekļiem, kas būs īpaši interesanti tiem kas prioekšroku dod asaru un zandartu copei. Visi Tiemco ražotie silikona mānekļi ir ļoti mīksti ar Mānklim ir izteiktu garneļu smaržu/garšu un ir ekoloģiski draudzīgi- atbilstoš JB/NBC Feco prasībām:

Māneklis Tiemco Locoism Linkin' Shad 5

Tiemco LOCOISM Linkin’ Shad–  slag tipa māneklis, kurš pieejams trīs dažādos izmēros 3’, 4’un 5’. Māneklis izgatavots no ļoti mīksta silikona ar savdabīgu formu. Tas būs piemērots lietošanai džiga tehnikā, uz dažādām pavadiņu sistēmām, drop-šotā un līdaku ķeršanai zālēs. Mānekļa forma ir izstrādāta, lai to būtu ērti montēt uz off- set āķa- māneklī ir iebūvēta īpaša atvere āķim, pasargājot to no bojājumiem un ļaujot efektīvāk piecirst copes. Interesantā astes forma nodrošinās spēli pat pie pavisam pasīvas vadīšanas.

Tiemco LOCOISM Linkin’ Swimer3 collu garš, šad tipa māneklis. Ražotājs iesaka mānekli lietot ar ļoti maziem atsvariem- tas uzlabošot tā spēli un atvērs pilnu tā potenciālu. Mānekļa lēnā planēšana un hip[eraktīvā astes kustība, izprovocēs arī pavisam pasīvu plēsēju. Mānklis ir ideāls lietošanai apstākļos, kad plēsējs ir pasīvs vai nopresēts, un uz citiem mānekļiem tas neatsaucas. Mūsu apstākļos šis modelis būs piemērots asaru un zandartu spiningošanai.

Tiemco LOCOISM Flexy Curly3’un 3.5’izmērā. ļoti interesants māneklis ar tvistera asti. Ražotājs rekomendē mānekli montēt to aizāķējot tikai aiz galvas. Līdz ar to to var izmantot gan atvadas sistēmai gan drop-šotam, gan džigam, lietojot to šādā montāžā. Māneklim ir raksturīgas ļoti haotiskas kustības un gofrētais ķermenis ir ļoti kustīgs. Priekš zandarta iesaku šo mānekli pamēģināt Karolīnas sistēmā.

Māneklis Tiemco Lecoism Black Out Craw 4

Tiemco LOCOISM Black Out Craw4 collu gara vēža imitācija. Māneklis ir ļoti kustīgs un kustinās savas ūsas un kājiņas arī no pavisam vieglas straumes. Ļaujot mānekli izmantot ar ļoti pasīvu spēli un garām pauzēm. Ražotājs rekomedē šo mānekli izmantot tieši drop-šota tehnikā un uz Teksas sistēmas.

Asaris 2

Tiemco LOCOISM Creepy Shrimp ļoti interesants māneklis asaru ķeršanai. Šī kukaiņa imitācija ir ļoti reālistiska un aprīkota ar garām kājām, kas kustēsies pat pie pavisam pasīvas vadīšanas. Šo mānekli ieteicams izmantot ķerot mikrodžiga un light džig tehnikā vai uz atvadas pavadiņas. Īpaši aktuālas šādas formas ir vasaras karstumā, kad asara vielmaiņa ir lēnāka un tas par savu barības bāzi izvēlas tieši dažādus ūdenī dzīvojošus kukaiņus un vēzīšus.

Tiemco LOCOISM Creepy Minnow 2.7″nelielais neregulārās formas tārps būs piemērots asaru ķeršanai uz dažādām pavadiņu sistēmām. Māneklis ir ļoti mīksts un ļoti labi kustas ūdenī. Rekomendēju šo mānekli izmantot ķeršanai tieši ar atvadas pavadiņas sistēmu.

Māneklis Tiemco Pdl Multi Curly 4.5

Tiemco PDL MULTI CURLY 4.5Tārpa formas tvisteris kopā ar pagarināto tvistera asti radīs spēcīgas vibrācijas un māneklis ir piemērots ķeršanai tieši džiga tehnikā izmantojot ierastās džiggalvas vai čeburāškas montāžu. Īpaši efektīvs ja to izmanto zandartu spiningošanai.

Tiemco LOCOISM Hyper INGLE 3 – pus astes tvisteris paredzēts īpaši spiningošanai aukstā ūdenī. Imitējot tārpa un ēsmas zivtiņas apvienojumu. Šis ir viens no retajiem “neēdamajiem” silikona modeļiem Tiemco sortimentā un tas paredzēts lai palielinātu ūdens pretestību un mānekļa astes vibrācijas.

Tiemco PDL SUPER SHAD TAIL 4 ECOļoti mīksta silikona māneklis ar smalku astes daļu. Astes kustēsies ļoti aktīvi pat pie lēna vadīšanas ātruma ļaujot džigot ar salīdzinoši maziem atsvariem. Māneklis aprīkots ar reālistiskām acīm, tā ķermenim ir zvīņu raksts un īpašu, smalku asti.

Māneklis Tiemco Pdl Super Shad Shape 4

Tiemco PDL SUPER SHAD SHAPE 4 ECO- slug tipa māneklis ar apaļu korpusu un plakanu asti. Īpaši paredzēts ķeršanai zālēs un lietošanai uz drop-šota sistēmas māneklim ir izturīgs korpus un ļoti mīksta, kustīga aste. Vizuālu efektu piešķirs arī zvīņu raksts uz mānekļa korpusa un reālistiskās acis. Māneklis būs īpaši efektīvs tieši dzidrā ūdenī ar nelielu straumi. [SHAD SHAPE]

Tiemco PDL LEGEND LEECH2.5 un 3 collu slug tipa māneklis. Savdabīgā forma un tehniskais izpildījums padara šo mānekli par neaizvietojamu un orģinālu jūsu arsenālā. Māneklis veidots no divām dažādām gumijām- ķermenis izgatavots no mīkstas ēdemgumijas, taču tā aste ir izgatavota no daudz izturīgākas neēdamas gumijas. Tādejādi pagarinot mānekļa mūžu. Mānekli ieteicams vadīt ar smalku driblu, džiga tehnikā vai lietot uz pavadiņu sistēmām, kā Teksasa, Karolīna drop-šots vai atvadas pavadiņa.

Īsumā par Tiemco zīmolu un piedāvāto mānekļu klāstu esmu jums pastāstijis. Protams, ir vēl daudz dažādu mānekļu- spinnerbeitu, buzzbeitu, vobleru un mīksto mānekļu kurus šai rakstā neiekļāvu. Bet daudzas no šīm pozīcijām būs aktuālas tikai jaunajā 2022. gada sezonā. Un pats galvenais jautājums- kur šos mānekļus vr aptaustīt dzīvē? – No oktobra veikalā Eholotes.lv būs pieejams plašākais Tiemco mānekļu klāsts ne tikai Baltijā, bet iespējams visā Eiropā. Un uzsvars likts ir tieši uz tiem mānekļiem kas domāti Līdaku, asaru, zandartu, lašu, taimiņu un foreļu spiningošanai. Gaidīsim jūs ciemos un uz vietas palīdzēsim ar padomu, dalīsimies pieredzē un atbildēsim uz jūsu jautājumiem! Ne asakas!

Līdaka 3

Jūsu grozs
0